۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۹ مهر -  شماره 293
www.bahardaily.ir
تیتر خبرها
تبلیغات
توضیح نوبخت در ارتباط با موضع دولت در مورد فساد و محدودیت‌های خاتمی

اقدامات ضد‌ فساد شبهه سیاسی نداشته باشد

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در ابتدای جلسه هفتگی خود با اصحاب رسانه به موضع اظهارات تازه‌ترامپ و هیئت حاکمه آمریکا در مواجهه با سپاه پرداخته و به تمجید از این نهاد انقلابی و نقش و جایگاه آن پرداخت.
محمدباقر نوبخت روز گذشته و درباره اظهارات اخیر آمریکا درباره سپاه پاسداران عنوان کرد: مواضع دولت در خصوص سپاه روشن است، سپاه یک ارگان ارزشی و از ارکان قدرت است. وی تاکید کرد: مردم هیچ‌گاه شجاعت و ایثار سپاه را فراموش نمی‌کنند و در حال حاضر هم جهان باید با چشم واقع‌بینانه تلاش سپاه را در مقابله با‌تروریسم ببینید. نوبخت خاطرنشان کرد: سپاه مدافع ملت و مهاجم به‌تروریسم است. جهان باید از سپاه برای مبارزه با‌تروریسم قدردانی کند و هر کشوری از سپاه انتقاد می‌کند باید در صف‌تروریست‌ها قرار بگیرد. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر افزایش بودجه سپاه پاسداران به ۲۰ هزار میلیارد برای توسعه طرح‌های این ارگان گفت: این افزایش بودجه مصوبه مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان هم آن را تایید کرده است. نوبخت درباره بالا رفتن نرخ دلار و سکه و ادعای دست داشتن دولت در ماجرا برای جبران کسری بودجه گفت: این سخنان از سوی جناح مخالف دولت است. سیاست ما این نیست که پول ملی تضعیف شود، با کاهش ارزش ریال در برابر دلار مخالف هستیم قصدمان مدیریت نرخ ارز شناور است. سخنگوی دولت تاکید کرد: نرخ دلار کاهش پیدا خواهد کرد، سال گذشته هم دلار بالا رفت و من به عنوان سخنگو گفتم که کاهش پیدا می‌کند و کرد. وی تاکید کرد: سیاست دولت کاهش نرخ تورم است و این یک تهمت به دولت است که می‌گویند در این امر دست دارد آقای رئیس‌جمهور در ستاد اقتصاد مقاومتی بر این است که نرخ ارز کنترل شود.
کشاندن تشنج حرف‌های‌ترامپ در داخل
نوبخت با بیان این که ما غالبا این حرف‌ها را از کسانی می‌شنویم که دنبال کشاندن تشنج حرف‌های‌ترامپ در داخل هستند و محابایی ندارند، اظهار داشت: بر کسی پوشیده نیست که دولت آمریکا چگونه است. ممکن است پایان هفته‌ترامپ حرف‌هایی بزند این نباید باعث آشفتگی کشور ما شود، ما باثبات هستیم و در سخت‌ترین شرایط اقتصاد خود را کنترل می‌کنیم. وی ادامه داد: در برابر یک آدم هرزه‌گو باید مشترک باشیم. این برجام هیچ کاری هم نکرده باشد به سال ۹۲ نگاه کنید کدام کشور منزوی بود و امروز چه کسی منزوی است. نوبخت اظهار داشت: امروز ایران به عنوان یک کشور پایبند به تعهدات بین‌المللی قابل احترام است و آمریکا مورد احترام نیست. اگر شرایط به قبل از برجام بازگردد ما هم به سرعت می‌توانیم به شرایط قبل بازگردیم. وی درباره نشست سه جانیه ایران و‌ترکیه و عراق در خصوص اقلیم کردستان گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران یک پارچگی کشور همسایه ما عراق است. دولت عراق از ما کمک خواست و معتقدیم باید به این کشور کمک کنیم و یک هماهنگی بین ایران‌ترکیه وجود دارد. نوبخت با اشاره به سفر اردوغان به ایران گفت: سفر رئیس‌جمهور‌ترکیه به ایران در خصوص اقلیم کردستان بود. ما هیچگاه راضی نمی‌شویم که سیاست‌های ما موجب آسیب مردم اقلیم کردستان شود. نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات وزارت امور خارجه درباره دری اصفهانی گفت: با عنایت به این که مباحث جاسوسی و شناسایی بر عهده وزارت اطلاعات است، این نهاد باید گزارش دهد. وی ادامه داد: همانگونه که گزارش‌هایی این وزارتخانه در خصوص رد اتهام جاسوسی فرزندان یکی از سران قوا را تایید می‌کنیم باید منتظر گزارش وزارت اطلاعات در این خصوص هم باشیم.
اقدامات شبهه سیاسی نداشته باشد
سخنگوی دولت درباره حساسیت رئیس‌جمهور به پدیده فساد گفت: خط قرمزی برای رئیس دولت در برخورد با فساد وجود ندارد و این را هم نشان داده است. چه کسی باید با فساد مقابله کند؟ این امر وظیفه قوه قضائیه است، اما اقدامات این قوه باید به گونه‌ای باشد که شبهه سیاسی نداشته باشد. سخنگوی دولت تاکید کرد: باید بین سران سه قوا اتحاد باشد. مردم هم همین را می‌خواهند. در آن سر دنیا آمریکا حرف‌هایی می‌زند و در داخل هم عده‌ای دیگر همان‌ها را تکرار می‌کنند. اختلاف سران سه قوه نگرانی بین مردم را بیشتر می‌کند. قوه قضائیه مستقل است و ما انتظار داریم که این گونه رفتار کند. نوبخت با بیان این که برخی از رخدادهای سیاسی برای عده‌ای از مسئولان به گونه‌ای دیگر بازگو می‌شود، گفت: گاهی یک رسانه سخنان ما را به گونه‌ای دیگر انتشار می‌دهد که این خوب نیست آن هم در شرایطی که تشنج در داخل تفکر آمریکا است.
به اتحاد نیازمندیم نه تفرقه
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره محدودیت‌های جدید رئیس دولت اصلاحات گفت: موضع رسمی دولت را رئیس‌جمهور بیان کردند. در چنین شرایطی که همه تلاش می‌کنند ایران را نا‌امن کنند، ما به اتحاد نیازمندیم نه تفرقه، واقعا در این شرایط ما باید اتحاد داشته باشیم. نوبخت در در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که مواضع خود درباره محدودیت سید محمد خاتمی را به طور رسمی بگویید، گفت: موضع رسمی دولت مشخص است و حتی رئیس‌جمهور تکرار کرد. در مورد اینکه آیا این اعمال محدودیت مصوبه شورای عالی امنیت ملی است باید بگویم به هیچ وجه در این دولت و دولت قبلی در این خصوص مصوبه‌ای نداشته‌ایم و حتی سخنگوی قوه قضائیه هم گفت که این مساله جدید نیست. وی تاکید کرد: در این برهه حساس ما به اتحاد و وحدت نیاز داریم و همان طور که رهبری فرمودند ما باید متحد باشیم.
درباره وزارت نیرو به جمع‌بندی رسیدیم
نوبخت درباره معرفی دو وزیر علوم و نیرو و تاخیر دولت در این باره گفت: درباره وزارت نیرو جمع‌بندی لازم انجام شده است اما وزارت علوم حساس است و باید به دست کسی سپرده شود که ارکان نظام درباره وی اتفاق نظر داشته باشند. وی تاکید کرد: مسؤلان عالی رتبه نظام درباره وزیر این وزارت‌خانه حساس هستند و قصد داریم مانند گذشته نشود که چند نفر معرفی شوند و رأی نیاورند. سخنگوی دولت درباره بازداشت برادر معاون اول رئیس‌جمهور گفت: آقای جهانگیری با صراحت در این مورد موضع خود را اعلام کرده‌اند و این پیگیری‌ها از دولت قبل بوده است و هیچ ارتباطی به این دولت ندارد. وی تاکید کرد: امیدوارم در این شرایط حساس، شائبه سیاسی در این باره به وجود نباید، به هر حال باید حیثیت‌ها را هم رعایت کنیم. سخنگوی دولت درباره مذاکره بر سر قدرت موشکی گفت: به هیچ وجه قدرت موشکی ما قابل مذاکره نیست و آن کسی که برای خروج از برجام تلاش می‌کند آمریکا و هم فکرانش هستند و ما نباید این طرز فکر را تقویت کنیم. وی ادامه داد: یک کشور مخالف برجام است و این موضع نباید موضع جهان تلقی شود. آمریکا با این کارهایش مردم کشور و جهان را به زحمت می‌اندازد، این کشور گاف زیاد می‌دهد اما ما می‌توانیم عقلانی رفتار کنیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
تبلیغات