۱۳۹۴ سه شنبه ۷ مهر -  شماره 9
www.bahardaily.ir
تیتر خبرها
تبلیغات
فعالان حوزه زنان برای تغییر قانون اخذ گذرنامه با اجازه شوهر تلاش می‌کنند

تغییر قانون از راه قانون

قهرمانی تیم فوتسال زنان ایران در مسابقات آسیایی یک‌بار دیگر داستان نیلوفر اردلان را به یاد همه آورد. تقریبا هر کس از این اتفاق حرف می‌زد گریزی هم به ماجرای کاپیتانی می‌زد که نتوانست به همراه تیمش ایران را ترک کند و مجبور شد روند مسابقات را در خانه و از قاب تلویزیون دنبال کند. حتی شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری هم نمی‌تواند بدون اشاره به اردلان درباره قهرمانی تیم زنان فوتسالیست حرف بزند. او در فیس‌بوکش نوشت: «تیم‌ملی فوتسال بانوان قهرمان آسیا شد.
در لابه‌لای اخبار جانگداز و دلخراش فاجعه مکه که در این چند روز غم بزرگ آن بر دل‌هایمان سنگینی می‌کند ناگهان خبردار می‌شویم که برای اولین بار در ورزش بانوان یک رشته تیمی قهرمان آسیا می‌شود و در آن سوی دنیا افتخار بزرگی برای کشور و ورزش بانوان رقم می‌خورد... این در حالی است که در این مسابقات تیم ملی از همراهی کاپیتان خود نیلوفر اردلان بازماند و...»
از سوی دیگر جمعی از فعالان حقوق زنان تصمیمی می‌گیرند که با درخواست از مسئولان مختلف کشور کاری کنند که از مجاری قانونی اجازه تکرار چنین اتفاقی داده نشود. بنابراین طوماری عمومی خطاب به الهام امین‌زاد‌‌ه، معاون حقوقی ریاست‌جمهوری تهیه شد‌‌ تا از او بخواهد‌‌ باتوجه به اختیارات قانونی خود‌‌ نسبت به تنظیم لایحه برای اصلاح قانون گذرنامه اقد‌‌ام کند‌‌. امضا‌گیری د‌‌ر ظهر روز ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ آغاز شد‌‌ و د‌‌ر کمتر از ۳۰ ساعت سه هزار نفر این نامه را امضا کرد‌‌ند‌‌. تا پنجم مهرماه نزدیک به یازده هزار امضا برای این طومار جمع شد‌‌ه است که د‌‌ر میان آن‌ها اقشار مختلفی از مرد‌‌م شامل ورزشکاران و اعضای تیم‌ملی، هنرمند‌‌ان، فعالان سیاسی، فعالان مد‌‌نی، فعالان حقوق زنان، اساتید‌‌ د‌‌انشگاه، پزشکان، حقوقد‌‌انان، زنان‌خانه‌د‌‌ار، د‌‌انشجویان، مهند‌‌سان، روزنامه‌نگاران، کارگرد‌‌انان و … از زن و مرد‌‌ د‌‌ید‌‌ه می‌شوند‌‌. یکی دیگر از کارهایی که در همین راستا انجام شده ارسال ایمیل‌های مختلف با مضمون درخواست برای تغییر قانون کسب اجازه زن از شوهر برای خروج از کشور به شهیندخت مولاوردی بوده است. او درباره طومار امضاها و ایمیل‌ها به «بهار» می‌گوید: «نامه‌ای به دستم نرسیده البته در جریان جمع‌آوری بیش از ده هزار امضا برای تغییر قانون هستم اما تاکنون نامه‌ای به دستم نرسیده است. از طریق شبکه‌های اجتماعی که عضوشان هستم صدها درخواست به دستم رسیده، همچنین نزدیک به هزار ایمیل در این زمینه دریافت کرده‌ام که نشان می‌دهد رسیدگی به این مسئله دغدغه افراد زیادی است.»
مولاوردی در مورد اقداماتی که برای رسیدگی به این مطالبه در معاونت زنان و خانواده در دست انجام است می‌گوید: «ما از طریق همکاری‌هایی که با معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و همین‌طور برخی از نمایندگان مجلس داریم در حال رایزنی برای شروع اقداماتی هستیم. امیدواریم که در چارچوب قانون بتوانیم حرکت‌های موثری انجام بدهیم.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
تبلیغات